Okruh po Varnsdorfu číslo 1 

Hlavní cíle: rybník Rio, Josefova studánka, pomníky za studánkou

Délka trasy: cca 8,4 km nebo 4,9 km (od informačního centra  k informačnímu centru)

Čas trasy: 4, 5 hodiny s přestávkou na oběd

Občerstvení po cestě: restaurace V Parku, Hosana caffé, restaurace Panorama, restaurace Lidová zahrada, kiosek u Ria

Kočárek: z velké části ano, k rybníku Rio

Kolo: Ano (nabíjecí stanice pro elektrokola je u restaurace Lidová zahrada)

Začátek trasy je od Informačního centra ve Varnsdorfu. Pokud s sebou máte malé ratolesti, zastavte se s nimi v parku před informačním centrem. Najdete tu několik druhů prolézaček, kde si vyhrají malé i větší děti. Zde je také možnost občerstvení v  restauraci V Parku. Dále se vydáte přes park k ulici Národní. Přes ulici je výborná a netypická kavárna Hosana s venkovním posezením. Ale trasa vede doleva, kde uvidíte dvě architektonicky zajímavé stavby. První je budova České spořitelny a vedle budova banky ČSOB. Odbočíte do ulice Krkonošská naproti bance, ulice vede k mostku přes Mandavu, kolem plaveckého bazénu.

Přejdete most a dáte se doleva po krásná stezce podél Mandavy (ulice Barvířská). Po cestě je několik laviček, ale i zeleň, kde se dá rozložit deka či si zahrát míčové hry. Držte se stále po cestě vedoucí kolem řeky, přijdete na ulici Husovu. Přes ulici za parkovištěm uvidíte kino a restauraci Centrum Panorama. V hale kina jsou vystaveny staré projektory, které můžete vidět v provozní době kina.

Trasa pokračuje dále vpravo po ulici Husova, kde uvidíte dětské dopravní hřiště se světelnými křižovatkami, vlakovým přejezdem a kruhovým objezdem. Vy se vydáte vlevo ulicí Západní pod viadukt do ulice Karlovy, kde jsou opět architektonicky zajímavé stavby. Hned po levé straně můžete spatřit zelenožlutý dům z roku 1903, kde se nachází i socha sv. Jana Nepomuckého. Již z dálky uvidíte monumentální kostel sv. Karla Boromejského, známý jako kostel Bez věže. Byl postaven podle návrhu významného místního architekta Antona Möllera, který se podílel také na architektuře městských jatek, vyhlídky Hrádek a několika vil. Podél západní hranice pozemku zahrady kostela se nachází křížová cesta. Má 10 sloupků zastavení (I-X) a umělý kamenný pahorek, který spojuje zastavení XI, XII (Kalvárie), XIII a Boží hrob (XIV). Kamenná zastavení jsou od stavitele Franze Egera. Bohužel křížová cesta není zpřístupněná a je vidět pouze od plotu pozemku.

Dále se po cestě nachází dvě školy: Vyšší odborná škola, střední průmyslová škola a střední odborná škola, Varnsdorf a Základní škola Karlova, která byla postavena v roce 1903. Přímo naproti škole uvidíte zachovalý podstávkový dům. Pokračujete po ulici Karlova a za křižovatkou (ulice Karlova a Československých letců) se můžete občerstvit, zahrát kulečník nebo šipky v restauraci Lidová zahrada. Pokud budete mít více času můžete si zahrát únikovou hru Escaperoom Řezníkův byt, která je inspirovaná vraždou z 20. století ve Varnsdorfu.

Pokračujte stále  po ulici Karlova, minete památkový strom (lípu srdčitou) a dojdete až k nemocnici. Před nemocnicí odbočte vlevo na neznačenou cestu, která vede k rybníku Rio. Vyjdete u hráze a vydáte se po levé straně Ria, dojdete k ,,pláži‘‘, kde stojí budova bývalé restaurace Koliba, otevřený je však pouze malý kiosek. Na ,,pláži‘‘ se nachází dřevěné prolézačky. Po dřevěných lávkách můžete obejít celý rybník zpět. Tady bohužel končí cesta pro kočárky. Za mostem se vydejte vlevo pešinkou k neudržovanému hřišti za nemocnicí, kde se - pokud si vezmete s sebou míč - můžete stále příjemně vyblbnout. 

Na parkovišti u hřiště už vidíte rozcestník k Josefově lesní studánce a k pomníkům. Cca po 2 minutách od dřevěného rozcestníku uvidíte studánku. Od studánky se dáte doprava, po jedné minutě uvidíte první pomník z roku 1908. Pomník  byl vybudovaný k 60. výročí vlády císaře Františka Josefa I. Budete-li pokračovat po cestičce dál, narazíte na druhý pomník dr. Antona Pergelta, poslance říšské rady a zemského sněmu, velkého místního patriota. Od druhého pomníku se vydáte dál po cestě a dojdete na druhou stranu hřiště. 

Zpáteční trasu můžete zvolit stejnou - zpět k rybníku Rio a k informačnímu centru. Nebo můžete zvolit okruh přes Hraniční buk: Od pomníku se vrátíte zpět k rozcestníku a po hlavní cestě se vydáte doleva k Hraničnímu buku. Tady si můžete odpočinout na lavičcce u křížku s nádhernými výhledy. Poté se vydejte na rozcestí doprava a po zelené značené turistické cestě dojdete ke starému vlakovému nádraží. Zde se napojíte na modré značení, po kterém půjdete přes nám. E. Beneše, ulicí Legií kolem rybníčku u Billy zpět až k informačnímu centru.

V případě příznivého počasí určitě doporučujeme variantu přes Hraniční buk.

mapa krátká trasa

mapa dlouhá trasa

brožura ke stažení - Trasa Rio