Zdaleka viditelná dominanta města Varnsdorfu je postavena na znělcovém vrchu na pomezí měst Varnsdorfu a Seifhennersdorfu (467 m.n.m.), prakticky na státní hranici.
Rozhledna je vysoká 29 metrů. Daleko větší zážitek nabídne její vyhlídková plošina. Po vystoupání 92 schodů se otevře kruhový výhled na přírodu Varnsdorfu a jeho okolí, ať se koukáte na kteroukoliv světovou stranu. Z rozhledny je totiž výhled do Čech i do Německa. Na jihu panoráma Lužických hor s vrcholky Jedlové a Luže. Východní straně dominuje Špičák, za nímž se otevírá Žitavská kotlina s výrazným kuželem Breitebergu. Za jasného počasí lze vidět i Jizerské hory s Ještědem a Krkonoše. Na severu leží hora Kottmar (Německo), na západě zalesněná výšina se Studánkou.

 

Kontakt:

vyhlídková věž Hrádek
Drahomíra Jupová
☎ +420 414 120 328
☎ +420 605 419 972

Otevírací doba:

duben - červen
 
Út - Ne 10:00-18:00
   
červenec - srpen  
Po - Ne
10:00-18:00
   
září  
Út - Ne 10:00-18:00
   
říjen -březen  
Út - Ne 12:00-16:00

Vstupné:

Dospělí 25 Kč
Děti (od 6 let) 15 Kč

 

V obci Zahrady, nedaleko Krásné Lípy, je dílo Rudolfa Köglera, zpřístupněné v roce 1937. Na soukromém pozemku domu č. 30 vytvořil plastická geologickou mapa severních Čech. Mapa je sestavená z autentických hornin přinesených ze znázorňovaných území a autor k ní vytvořil ještě malé arboretum Mapa byla v roce 1983 vyhlášena technickou památkou. Celková rozloha je 50 m2.

Na požádání je umožněna prohlídka. Dostanete se sem po Koglerově NS z Vlčí hory. Otevřeno je od ploviny května do konce září. Vstup je 20 Kč pro dospěláky a 10 Kč pro děti. Od dcery p. Köglera se Vám dostane zasvěceného výkladu, který znásobí zážitek z návštěvy této jedinečné turistické zajímavosti. Po prohlídce,můžete pokračovat po NS směr Krásný Buk a Krásná Lípa.

Dominantní znělcová kupa, třetí nejvyšší vrchol Lužických hor. Spodní část tvoří pevný pískovec, který byl v minulosti těžen. Název byl odvozen podle původních jedlových porostů, které však nevydržely imisní zátěž a četné požáry. Roku 1888 se zrodila v jiřetínské sekci Horského spolku pro nejsevernější Čechy myšlenka na postavení rozhledny, kterou navrhl varnsdorfský stavitel Ing. Stoy. 14. září 1891 byla 29 metrů vysoká rozhledna předána veřejnosti. Po 123 schodech se dostanete na 23 metrů vysokou vyhlídku. V roce 1905 byl na prostranství před restaurací postaven pomník básníka Friedricha Schillera, který je obklopen kameny z okolních měst a obcí. Od roku 1945 rozhledna chátrala, ale dne 3.7.1993 byla znovu slavnostně zpřístupněna. Rozhledna s restaurací patří celoročně k turisticky nejatraktivnějším místům západních Lužických hor. Při dobré viditelnosti lze z vrcholu spatřit Tolštejn (zříceninu hradu), nejvyšší horu Lužických hor-Luž (793m), vzdálenější Jizerské hory, Bezděz, Milešovku, Děčínský Sněžník, Ještěd i hřeben Krušných hor.
Zvláštností této rozhledny bývala lucerna, jejíž světlo v noci sloužilo jako maják pro celé okolí.
Pro milovníky zimních sportů vede na vrchol lyžařský vlek.
Další dominanty na vrcholu tvoří stožár televizního převaděče a kovová věž převaděče signálu mobilních telefonů.